Ryzyko przebicia opony zawsze będzie istniało, ale po latach używania kilku modeli hulajnóg elektrycznych Xiaomi, Motus, Techlife, Frugal opracowaliśmy listę kontrolną kilku prostych kroków, które pozwalają uniknąć przebicia opony w hulajnogach elektrycznych.
Lista kontrolna zapobiegania przebitym oponom w hulajnodze elektrycznej:
- regularnie konserwować i czyścić hulajnogę elektryczną
- jeździć odpowiedzialnie – omijać wysokie krawężniki
- sprawdzaj ciśnienie PSI w oponach min. raz w miesiącu i upewnij się, że jest często napompowane, najlepiej przed każdą jazdą
- używaj wytrzymałych dętek z pewnych źródeł np. sklep specjalistyczny z hulajnogami
- wymienić opony, jeśli są stare lub zużyte
- przy zakupie rozważ hulajnogę elektryczną z solidnymi oponami
Uwaga ! Jeśli złapiesz gumę w hulajnodze elektrycznej, natychmiast przerwij jazdę. Jazda z przebitą oponą nieodwracalnie uszkodzi felgi. Zabierz hulajnogę elektryczną do najbliższego serwisu lub skorzystaj z jednej z kilku metod samodzielnego naprawienia przebicia.
Istnieje kilka powodów, dla których przebita opona może przydarzyć się Twojej hulajnodze.
- Pierwszy z nich to ostry kawałek gruzu przebijający oponę. Może to być dowolny przedmiot, który przebije wewnętrzną warstwę w tym np. szkło, gwoździe, drewno, wszystko, co jest ostre i twarde.
- Drugim powodem powstawania przebicia jest silne uderzenie. Może się to zdarzyć, na przykład, jeśli uderzysz w chodnik podczas szybkiej jazdy lub jedziesz szybko po nierównym terenie.
- Trzeci to większy nacisk wywierany na oponę, niż jest w stanie wytrzymać. Zwykle dzieje się tak ze starszymi, zużytymi oponami, które z biegiem czasu uległy nadużyciom. Często są też niedopompowane, co znacznie zwiększa szanse na szybkie przebicie opony. Również waga użytkownika ma tutaj spore znaczenie.
- W związku z powyższym musisz upewnić się, że Twoje opony są napompowane z prawidłowym ciśnieniem w oponach. Zarówno nadmiernie, jak i niedopompowane opony mogą łatwo doprowadzić do przebicia.
- Ostatnim i najrzadszym powodem jest niewłaściwy montaż opony. Twoja hulajnoga elektryczna zostanie dostarczony z prawidłową instalacją w 99,99% przypadków. Musisz tylko upewnić się, że jeśli Ty lub mechanik wymieniasz oponę, jest ona prawidłowo zamontowana.
Jak powszechne są przebicia opony w hulajnogach elektrycznych?
Płaskie opony w hulajnogach elektrycznych z oponami pneumatycznymi czyli wypełnionymi powietrzem są nadal dość powszechne i są jednym z najczęstszych rodzajów usterek hulajnogi. Dotyczy to zwłaszcza opon dętkowych. W przypadku każdej popularnej hulajnogi, średnio co sześć miesięcy możesz złapać jedną gumę w oponie.
Ponadto istnieją dwa różne typy opon pneumatycznych:
- pneumatyczne z dętką (możesz zakupić TUTAJ w e-sklepie TourSport.pl )
- pneumatyczne samouszczelniające się wypełnione specjalnym płynem
Jeśli Twoja hulajnoga ma opony dętkowe, szanse na przebicie są większe. Opony i dętki są bardziej powszechne niż opony bezdętkowe.
W hulajnogach z większymi, wzorzystymi oponami lub w hulajnogach zaprojektowanych do jazdy w terenie tzw. off road, przebicia są mniej powszechne. Te modele są zbudowane tak, aby wytrzymać więcej w trudnym terenie, więc nie złapiesz gumy z powodu małego kawałka szkła na ulicy.
Przebicia nie zdarzają się modelom z solidnymi oponami. Jednak hulajnogi elektryczne z pełnymi oponami wiążą się z wieloma kompromisami i nie zawsze mogą być dobrym rozwiązaniem. Przeanalizujemy te kompromisy poniżej i zobaczymy, czy model z oponami pełnymi byłby bardziej sensowny.
Jak naprawić przebitą oponę w hulajnodze elektrycznej?
Istnieją trzy główne sposoby naprawy przebitej opony.
1.Podstawowe kroki w naprawie opony to:
- wypuszczenie całego pozostałego powietrza z opony
- zdejmowanie opony z felgi
- naprawić oponę lub użyć nowej opony
- zakładanie opony z powrotem na felgę
- pompowanie opon
Jednak w przypadku niektórych modeli proces ten może być bardzo skomplikowany. Czasami usunięcie opony oznacza konieczność usunięcia wielu części wokół koła. A może montaż/demontaż opony jest bardzo złożony lub wymaga narzędzi, których nie masz.
2. W takim przypadku rozważ drugą metodę, czyli naprawienie opony bez jej zdejmowania.
3. Trzecią metodą jest zabranie hulajnogi do serwisu hulajnóg elektrycznych np. naszego – hulajnogiTG.pl
Przyjrzyjmy się dokładniej dwóm pierwszym metodom.
Wymiana (lub naprawa) przebitej opony – proces dla opon dętkowych
Będziesz potrzebować następujących narzędzi:
- klucz imbusowy dostarczony z hulajnogą elektryczną lub uniwersalne narzędzie wielofunkcyjne z kluczem imbusowym
- łyżki do opon (to tanie narzędzie to ratunek przy naprawie opon)
- woda i mydło do naczyń
- klej do zestawu naprawczego (chyba że używa się nowej tuby)
- łatka na oponę (chyba że używa się nowej dętki)
- pompka do opon
Zanim zaczniesz:
Pamiętaj, aby wszystko, co usuniesz, przechowywać w bezpiecznym miejscu. Jeśli zgubisz śrubkę lub jakąś ważną część, będziesz musiał zamówić nową i poczekać na jej dostarczenie (nie jest to zabawne!). Po prostu dostaję plastikowe pudełko i wkładam tam wszystko, kiedy robię coś takiego.
Pamiętaj, jak wszystko wygląda. Zrób też kilka zdjęć. Musisz upewnić się, że wszystko jest w ten sam sposób zrobione, kiedy skończysz.
Zwróć uwagę na kierunki wzoru na kole. Powinieneś odłożyć je z powrotem w tym samym kierunku.
- Zacznij od wypuszczenia całego powietrza, które mogło pozostać w oponie. Odkręć zawór i wciśnij go do środka kluczem imbusowym, aby go opróżnić.
- Następnie będziesz musiał poluzować nakrętki wokół koła z obu stron, aby móc je zdjąć. Użyj do tego klucza.
- Zdejmij koło widelca. Uważaj, aby nie zarysować ani nie uszkodzić żadnych części.
- Następnie za pomocą łyżek do opon zdejmij połowę opony z felgi. Nie wyjmuj go całkowicie, tylko niech połowa koła „wystaje” z opony, jak koncentryczne koła. Możesz użyć roztworu wody z mydłem do mycia naczyń, aby ułatwić proces usuwania.
- A teraz trudna część. Będziesz musiał kopać palcami w oponie i znaleźć dętkę.
- Dopiero wtedy przystąp do całkowitego wyjęcia koła z opony.
- Stoimy teraz na rozdrożu. Możesz zdecydować się na wymianę dętki lub jej naprawę. Zależy to od tego, jak bardzo została uszkodzona – jeśli dziury są zbyt duże w dętce, użyj nowej dętki.
Jeśli chcesz spróbować naprawić samą dętkę:
- napompuj ją trochę
- umieść w wiadrze z wodą i mydłem – zobacz, gdzie robi bąbelki, aby znaleźć dziury
- po zlokalizowaniu otworów wypuść powietrze i pozwól jej wyschnąć
- ,,przeszlifować” i odtłuścić powierzchnię wokół otworu
- nałóż niewielką ilość kleju z zestawu naprawczego do dętek, rozsmaruj go palcem
- odczekaj kilka minut, aż klej trochę wyschnie, dokładny czas zostanie podany na kleju,
- nałóż łatkę na oponę, użyj silnego nacisku i upewnij się, że idealnie pasuje do obszaru wokół otworu
Pamiętaj ! Po naprawie lub wymianie dętki wyczyść zarówno wnętrze opony, jak i samo koło. Nie może być tam żadnych zanieczyszczeń – w mgnieniu oka pozostałości mogą ponownie przebić Twoją oponę!
- Teraz musisz ponownie założyć oponę na koło. Upewnij się, że kierunek opon jest taki sam, jak na początku. Zazwyczaj strzałki na wzorze są skierowane w dół.
- Następnie włóż dętkę między felgę a oponę. Mała, ale bardzo skuteczna sztuczka – najpierw zacznij od zaworu.
- Ponownie użyj łyżek do opon, aby ponownie założyć oponę na koło.
- Napompuj oponę za pomocą pompki do opon. Upewnij się, że nie przepuszcza powietrza. Jeśli pompka ma manometr, upewnij się, że pompujesz opony do ciśnienia zalecanego w instrukcji obsługi hulajnogi elektrycznej.
- Umieść wszystkie części z powrotem na miejscu. Upewnij się, że wszystko dokręcasz ładnie i mocno, ale nie na tyle mocno, żeby koło miało problem z kręceniem się. Po ponownym założeniu koło musi się swobodnie obracać.
Gratulacje, naprawiłeś przebitą oponę w hulajnodze elektrycznej.
Jak zapobiegać przebitym oponom w hulajnodze elektrycznej?
Aby w jak największym stopniu uniknąć przebić, musisz przestrzegać standardowej procedury konserwacji hulajnóg, ale także zastosować kilka dodatkowych sztuczek.
Podstawowe wskazówki, jak zapobiegać przebitym oponom w hulajnodze:
- regularnie sprawdzaj opony pod kątem uszkodzeń. Usuń i wyczyść wszelkie zanieczyszczenia lub śmieci, które utknęły w kołach lub wokół nich.
- przed każdą jazdą wystarczy oldschoolowy kopniak w oponę. Polecamy raz w tygodniu zmierzyć ciśnienie powietrza w oponie i upewnić się, że jest wystarczająco napompowane.
- co więcej, powinieneś jeździć tak bezpiecznie i odpowiedzialnie, jak to tylko możliwe. Możesz być zaskoczony, ale ostre przedmioty są w rzeczywistości rzadszym powodem złapania gumy. Najczęściej użytkownik beztrosko jadący z dużą prędkością i uderzający w coś jest większym ryzykiem.
- unikaj jazdy w deszczową pogodę – zanieczyszczenia łatwiej przyklejają się do kół w mokrych warunkach, a woda przenosi mniejsze cząsteczki wewnątrz koła, między oponą a dętką
- prowadzić hulajnogę całym ciałem – zwolnij i ugnij kolana, jeśli chcesz przejechać przez wyboje i nigdy nie skacz bez względu na to, jak niski jest chodnik
Kolejną świetną wskazówką w przypadku, gdy już wymieniasz dętki w hulajnogach elektrycznych, jest zaopatrzenie się w wytrzymałe taśmy antyprzebiciowe lub wkładki do opon, aby dętka była bardziej odporna na przebicia. Jest to twarda, gumowata taśma, którą wsuwa się pomiędzy dętkę a oponę. Najpierw musisz spuścić powietrze z opony.
Wreszcie drastycznym środkiem zapobiegawczym jest wymiana opony, dętki lub obu, jeśli są zużyte. To najdroższy, najbardziej złożony krok, jaki możesz podjąć, aby nie złapać gumy. Lecz masz gwarancję pewnej jazdy przez długi czas.
Czy powinieneś kupić opony bezdętkowe zamiast pneumatycznych?
Jeśli ciągle przebijasz opony, nawet po wypróbowaniu kilku metod wzmacniania opon dętkowych wypełnionych powietrzem i systematycznym kontrolowaniu ciśnienia, powinieneś poważnie rozważyć zakup opon lub hulajnogi z pełnymi oponami bezdętkowymi.
Niektóre drogi i tereny są po prostu zbyt trudne dla przeciętnych opon dętkowych wypełnionych powietrzem. Wiele miast jest pełnych wysokich krawężników, małych śmieci i gruzu, które są bezlitosne dla typowej 8,5-calowej opony.
Wady opon pełnych bezdętkowych są liczne. Poza tym, że jazda będzie bardzo chwiejna i niewygodna, uzyskasz również słabą przyczepność, mniej opcji regulacji, a w niektórych przypadkach gorsze osiągi, hulajnogi nie są przystosowane do cięższych opon. Poza tym to nie tak, że kupisz jedną parę solidnych opon bezdętkowych i jesteś gotowy przejechać na nich całe życie. Opony pełne również zużywają się, często nawet szybciej niż opony pneumatyczne. Nasza praktyczna rada: jeśli w ciągu roku zdarzyło Ci się więcej niż 3 przebicia opony w hulajnodze elektrycznej, dopiero wtedy rozważ zakup opon bezdętkowych.
Standardowy cennik napraw w hulajnodze elektrycznej znajdziesz TUTAJ w hulajnogiTG.pl
Sprawdzone opony i wytrzymałe dętki możesz zakupić stacjonarnie w Tarnowskich Górach oraz online w e-sklepie TourSport.pl